Kot potrzebuje wysokowartościowych białek, by pozostać w dobrej formie witalnej i fizycznej. Składniki roślinne i węglowodany są dla kota ciężkostrawne – tych „pustych kalorii” należy w diecie kota unikać.


Organizm kota wymaga też rzecz jasna licznych witamin i minerałów. Niektóre z nich jest w stanie sam sobie wytworzyć, innych nie – między innymi aminokwasu tauryny, która jest substancją niezbędną dla prawidłowego procesu przemiany materii w organizmie kota. Jej niedobór może prowadzić do ślepoty, niepłodności, zaburzeń wzrostu, deformacji kręgosłupa i niewydajności systemu immunologicznego, a nawet wywołać kardiomiopatie czy choroby mięśnia sercowego. Kot powinien codziennie przyjmować 200 mg tauryny z przyjmowanym pożywieniem – wiele karm gotowych zawiera odpowiednią jej ilość, dzięki czemu nie trzeba podawać kotu suplementu.

„Jesteś tym, co jesz”

– to powiedzenie tyczy się nie tylko człowieka, ale i kota. Wobec tego jasne jest, że kotu powinno się podawać wyłącznie takie produkty, które zaopatrzą jego organizm we wszystkie składniki zapewniające kotu długie życie w pełni zdrowia. 

Kategorie: Porady

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *