Charakter

Kot rasy Ragdoll to prawdziwy pluszowy miś, który uwielbia być przytulany i głaskany. Koty te są bardzo spokojne, ufne i przyjazne. Nie mają problemu z adaptacją do nowego otoczenia i ludzi. Są ciekawe świata i chętnie bawią się z dziećmi i innymi zwierzętami. Nie są agresywne ani złośliwe, raczej poddają się w sytuacjach konfliktowych.

Kot rasy Ragdoll jest dość aktywny i inteligentny, lubi zabawy z piłeczkami i myszkami. Potrafi nauczyć się prostych sztuczek i reagować na swoje imię. Nie lubi być samotny i potrzebuje towarzystwa człowieka lub innego kota. “Ragdoll” jest bardzo oddany swojemu właścicielowi i często podąża za nim po domu jak piesek. Jest to kot idealny dla osób szukających kochającego i łagodnego towarzysza.

Wygląd

Jeśli spojrzysz na kota rasy Ragdoll, z pewnością zachwyci Cię jego miękka, puszysta sierść i niebieskie oczy. Jest to jedna z największych ras kotów domowych, a ten łagodny, przyjazny kot jest idealnym towarzyszem dla rodzin i osób samotnych.

Koty rasy Ragdoll mają długą, proporcjonalną sylwetkę z szerokimi ramionami i biodrami. Mają mocne, umięśnione nogi z dużymi, okrągłymi łapami. Ogon jest długi i puszysty. Głowa jest duża i klinowata, z zaokrąglonymi konturami. Ma średniej wielkości uszy, które są szeroko rozstawione i lekko pochylone do przodu. Oczy są duże i owalne, zawsze niebieskie. Nos jest umiarkowanie długi i prosty. Podbródek jest mocny i dobrze rozwinięty. Samce są znacznie większe niż samice.

Koty rasy Ragdoll mają długą, jedwabistą sierść, która nie ma podszerstka i nie plącze się łatwo. Sierść jest dłuższa na szyi, brzuchu i ogonie. Koty te występują w czterech podstawowych wzorach: colourpoint (bez białych znaczeń), mitted (z białymi łapkami, podbrzuszem i podgardlem), bicolour (z białymi znaczeniami na twarzy, nogach i brzuchu) i lynx (z pręgami na uszach, ogonie i nogach). Wszystkie te wzory mogą mieć różne kolory sierści, takie jak seal (ciemnobrązowy), blue (szary), chocolate (brązowy), lilac (jasnoszary), red (rudy) lub cream (jasnorudy). Koty te zmieniają kolor sierści wraz z wiekiem i temperaturą otoczenia.

Cechy

Ciekawostki