Charakter

Jeśli szukasz kociego przyjaciela – kot brytyjski będzie idealnym wyborem. Koty te są łagodne, czułe i towarzyskie. Cenią sobie towarzystwo domowników i z chęcią przebywają w ich pobliżu. Jeśli masz w domu dzieci lub inne zwierzęta, te koty prawdopodobnie będą tolerancyjne i akceptujące – o ile mogą mieć swoją osobistą przestrzeń. Nie są kotami, które lubią być noszone na rękach, najchętniej same decydują kiedy chcą czułości i głaskania.

Kot brytyjski krótkowłosy nie potrzebuje dużej aktywności fizycznej i nie sprawia problemów w wychowaniu – nie ma tendencji do skakania na meble i parapety. “Brytyjczyk” ceni sobie odpoczynek, dobrym pomysłem jest regularne angażowanie kota do zabawy dla jego własnego zdrowia i stymulacji psychicznej. Dobrze czują się w swoim towarzystwie co oznacza również, że mogą tolerować pozostawienie samych w domu przez dłuższy czas bez cierpienia z powodu lęku separacyjnego.

Wygląd

Rzuć okiem na brytyjskiego krótkowłosego, a natychmiast przyciągnie Cię jego przyjemne okrągłe rysy. Jest to jedna z najstarszych angielskich ras kotów, a ten spokojny, cichy kot zyskał sobie miejsce w domach i sercach w Wielkiej Brytanii i poza nią ze względu na swój swobodny sposób bycia.

Prawie wszystko u kotów brytyjskich krótkowłosych jest okrągłe – te koty mają okrągłą głowę, jasne okrągłe oczy, pulchne policzki, okrągłe łapy i ogon z zaokrągloną końcówką. Te koty mają wiele różnych kolorów sierści, ale niebieski kolor jest jednym z najpopularniejszych. W rzeczywistości rasa ta jest czasami określana jako British Blue. Kot brytyjski długowłosy zachowuje wszystkie te same cechy, ale ma dłuższą sierść.

Koty brytyjskie krótkowłose to średnie i duże koty o subtelnej budowie ciała. Mają szeroką klatkę piersiową i krótkie, umięśnione plecy. Krótkie, proste nogi zakończone okrągłymi i masywnymi łapami. Okrągła głowa wygląda na masywną. Ma zaokrągloną, szeroką czaszkę i mocny, dobrze rozwinięty podbródek. Głowa jest osadzona na krótkiej ale muskularnej szyi. Uszy są małe i krótkie, szerokie u podstawy i szeroko rozstawione. Oczy są duże i okrągłe, nos szeroki, krótki i prosty. Zagłębienie nosa nie powinno być zbyt wyraźne, ale musi przechodzić w lekkie zagięcie na okrągłym czole czaszki. Dorosłe samce mają masywniejszą głowę niż kotki.

Cechy

Ciekawostki